Turnaje:
Klub:
Zajímavosti:
|
Céčko pod Párou – 🗼 přebor družstev... dnes navštívil 1 uživatel, celkem 2161 uživatelůMichal Hacaperka, 7. 3. 2020 20:23 | aktualizace: 7. 3. 2020 20:32 „Velice se omlouvám. Jsem po noční.“ Alexander Fica Zápas Céčka s Párou, odehrávající se v jedné ze soukromých ložnic pana Pípadoma, mohl skončit všelijak. Všechny partie byly divácky atraktivní, lehká chyba střídala hrubou, těžké chvíle střídaly horší a přehlédnutí přehmaty. Z úvodních tří partií jsme vytěžili velkou rochádu, což je základ úspěchu. Eda, který předvádí solidní poziční šach, stál s kvalitou a pěšcem velmi dobře. Vůbec jsem se divil, že je tak elově nízko hodnocený, když jeho hra připomíná hru Karpovovu. Neměl by však polevovat. V dalším průběhu partie se dostal pod útok, získaný materiál musel vrátit a nakonec vzdal. Andrew na páté šachovnici čelil ostřílenému soupeři, svižnému panu Smižnému. Černými stál hůře, a to svižnému panu Smižnému hrálo do karet. Zkušenosti předčily mládí a svižný pan Smižný slavil vítězství. To Saša si zahrál hezky a nebýt po noční, vyhrál by. Takhle se musel bránit nájezdu černých figur do své pozice a postupně ztrácel pěšce za pěšcem. Saša se bránil a poctivě mačkal hodiny. Na tom by nebylo nic divného, kdyby se ovšem nejednalo o hodiny na vedlejší šachovnici. Vytočený pan Frouz, kterému tak neustále běžel čas, to v jednu chvíli nevydržel a celý brunátný vyletěl z hrací ložnice. Kapitána domácích pak stálo nemalé úsilí a tři rumy k tomu, aby brunátného pana Frouze uklidnil a přiměl dokončit partii. Saša sice prohrál, ale celý incident napomohl našemu Patriku Šímovi, aby svou dobře vedenou partii dotáhl do vítězného konce. A když i Martin Kaprálek uplatnil pěšce v koncovce, stav byl náhle už jen 3:2 pro domácí.
Moje partie se tradičně rozhodovala v časové tísni, naštěstí však v oboustranné. V předchozím průběhu jsem stál prohraně, když jsem se bohorovně vykašlal na krytí pěšce za vidinu jakési rádoby útočné hry. Pochybil ale i soupeř a do časovky jsem šel s kvalitou a pěšcem víc a doufal, že se nebude opakovat závěr z mého vystoupení z Vršovic, a že tentokráte to dotáhnu. Podívejte se na skvostný závěr partie.
FEN: 1R3B2/p5pp/k7/5b2/8/P5bP/1P4r1/K2R4 w Pozice na diagramu vznikla po posledním tahu černého 36…Sf2-Sg3. Následovalo: 37.Vc1?? Sxb8 38.Vc6 Kb5?? 39.Vc5+ Kb6 40.Vxf5 remis
Krásnou výhru přidal Pavel. Při pohledu na šachovnici to vypadalo, že soupeř v zahájení obětoval pěšce za malou výhodu. Ó, jak obdivuji takové intuitivní oběti! Inu, první šachovnice. Pavlovi se ale pěkně podařilo přeskupit figury a ze situace, kdy všechno viselo na pavlásku, vzešla následující pozice:
FEN: 1rr3k1/5pb1/3pp1pp/RNn5/2Q1P3/4B1P1/1q3PBP/R5K1 b Uhodnete, jaký tah Pavel zahrál?
Překvapilo mě však, že z této pozice vyšel Pavel pouze s kvalitou. Vysvětlení se mi dostalo až po skončení a zcela obrátilo mé mínění o velkorysé hře obou soupeřů. Nešlo totiž o žádnou intuitivní oběť pěšce, ale o prachsprostou ztrátu figury v zahájení. Pavel sebral v osmém tahu otráveného pěšce Jxc4, načež ho bílý vytrestal pokračováním Da4+ s dalším Dxc4, ahoj babi.
Nicméně krásná výhra. Srdce zaplesá při psaní jedničky do partiáře.
FEN: 7r/2P5/p7/P2p4/1B1Pk3/8/8/3K4 w V partii na diagramu bych asi osobně dal přednost pokračování 1.Sc5 s dalším 2.Sb6 a remízou. Michael ovšem zahrál tvrdě na výhru: 1.Se7 Vc8 2.Sd8 Kxd4 -+ a zjistil, že až tak moc na výhru to nevypadá. Ještě se ale snažil a přihlížející skupince diváků nabídl pohled na následující diagram:
FEN: 2rB4/2P5/8/8/p7/8/k1K5/8 w V tuto chvíli Michael vycítil, že se láme chleba, pořádně se zamyslel… … a pokračoval: 59. Kc1?? (59.Kc3!=) Kb3 0-1 Tak tolik k zápasu Céčka. Kdyby to viděl Rákosníček, vyrval by si všechny vlasy.
Michal Hacaperka, 7. 3. 2020 20:23 | aktualizace: 7. 3. 2020 20:32
Celkem 0 příspěvků | Bez přihlášení nemusí být zobrazeny všechny příspěvky. |